Wydarzenie Światowego Dnia Miast koncentruje się na wzajemnych powiązaniach między zdrowiem, klimatem i zanieczyszczeniem powietrza w miastach - BreatheLife2030
Aktualizacje sieciowe / Globalne wydarzenie BreatheLife / 2020-11-12

Wydarzenie Światowego Dnia Miast skupia się na wzajemnym powiązaniu zdrowia, klimatu i zanieczyszczenia powietrza w miastach:

Globalne wydarzenie BreatheLife
Shape Utworzone przy użyciu szkicu.
Czas czytania: 3 minuty

Meksyk, Meksyk

Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza może być równie korzystne dla zdrowia ludzkiego, jak i dla zmian klimatycznych - stwierdzili eksperci podczas webinarium z okazji Światowego Dnia Miast, zwołanego przez Koalicję ds. Klimatu i Czystego Powietrza, ONZ i przedstawicieli rządów krajowych.

Zanieczyszczenie powietrza powoduje co roku około 7 milionów przedwczesnych zgonów, a najbardziej narażone są osoby szczególnie narażone, takie jak kobiety, dzieci i osoby starsze. Dowody naukowe pokazują, że narażenie na zanieczyszczenia może prowadzić do chorób serca, astmy, cukrzycy, egzemy, raka i wpływać na rozwój mózgu u dzieci.

Zanieczyszczenie powietrza jest również powiązane ze zmianami klimatu. Gdybyśmy mieli zredukować krótkotrwałe zanieczyszczenia, takie jak metan i sadza, moglibyśmy zmniejszyć globalne ocieplenie nawet o 0.5 ° C w ciągu następnych kilku dziesięcioleci, unikając jednocześnie 2.4 miliona przedwczesnych zgonów. Dlatego eksperci uważają, że w miarę jak będziemy lepiej budować po pandemii COVID-19, rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza przyniesie korzyści w odniesieniu do wielu poziomów czynników ryzyka i skutków zdrowotnych.

„Jeśli zmienimy strukturę i planowanie naszych miast, aby ułatwić ludziom korzystanie z rowerów lub chodzenia pieszo, wpłynie to nie tylko na jakość powietrza poprzez ograniczenie korzystania z samochodów, ale także zachęci ludzi do większej aktywności fizycznej, a tym samym zmniejszenie otyłości ”- powiedziała Nathalie Roebbel, szefowa ds. jakości powietrza i zdrowia w Światowej Organizacji Zdrowia. „Można również zmniejszyć liczbę wypadków drogowych”.

Pandemia COVID-19 spowodowała znaczną, choć tymczasową poprawę jakości powietrza w mieście. Według Marii Valerii Diaz Suarez, koordynatora ds. Monitorowania jakości powietrza w Quito, w ciągu miesięcy blokady w stolicy Ekwadoru nastąpił spadek o ponad 50 procent PM2.5, kiedy mobilność spadła o 70 procent.

„To pokazuje nam, że nasza polityka ograniczania mobilności [samochodów] byłaby naprawdę pozytywna dla naszego miasta, jeśli chodzi o redukcję PM2.5” - powiedział Diaz Suarez.

Koordynator ds. Monitoringu jakości powietrza powiedział, że w 1914 r. Mieszkańcy Quito korzystali z elektrycznego trolejbusu do przemieszczania się. Wózek jeździł do 1940 roku, kiedy rząd ustąpił miejsca pojazdom napędzanym paliwami kopalnymi. Ale po pogorszeniu się jakości powietrza, w 1995 r. Quito przywrócił trolejbus i obecnie wykonuje 240,000 8 przejazdów dziennie, co stanowi około 81% całkowitego wykorzystania transportu publicznego w mieście. Diaz Suarez, zobowiązując się do spełnienia Wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza, powiedział, że Quito planuje stworzyć 2021 nowych elektrycznych wagonów metra w XNUMX roku.

„Będziemy również dodawać więcej ulic przeznaczonych dla rowerzystów i pieszych” - powiedziała.

W Londynie eksperci monitorowali zanieczyszczenie powietrza i odkryli, że może się ono różnić znacznie bardziej niż wcześniej było to znane - do 8 razy w obrębie jednej ulicy miasta. Oliver Lord, szef polityki i kampanii w Global Clean Air for Environmental Defense Fund Europe, powiedział, że monitorowanie polega na ożywianiu danych.

„Używamy monitorowania, aby wszystko naprawić” - powiedział Lord. „Musimy połączyć działania na rzecz klimatu z jakością powietrza, aby tak naprawdę nie powtarzać błędów z przeszłości, takich jak problem, z którym borykamy się w Europie w związku z emisjami oleju napędowego lub elektrociepłnią w budynkach”.

W międzyczasie w Akrze w Ghanie Desmond Appiah, główny doradca burmistrza ds. Zrównoważonego rozwoju, powiedział, że miasto skupia się na sektorze odpadów, ponieważ 37 nielegalnych wysypisk, na których spalane są odpady, przyczynia się do dużego procentu zanieczyszczenia powietrza w mieście. Appiah powiedział, że dołączając do BreatheLife Network, byli w stanie uchwycić liczbę zgonów i chorób niezakaźnych wynikających z zanieczyszczenia powietrza, które wcześniej były przeoczane.

„Zdaliśmy sobie sprawę, że plan działań na rzecz klimatu, który opracowywaliśmy, byłby bez znaczenia, gdybyśmy nie byli w stanie odpowiednio powiązać go z kwestiami zanieczyszczenia powietrza i jego jakości” - powiedział Appiah. „Jeśli rozmawiasz z ludźmi o zmianach klimatycznych, nie znaczy to dla nich wiele - ale jeśli pokażesz im, że związek jakości powietrza z ich życiem osobistym, to właśnie teraz zaczynają zwracać na to uwagę”.

Podsumowując, powiedziała Helena Molin Valdes, szefowa Sekretariatu Koalicji Klimatycznej i Czystego Powietrza, że ​​w planowaniu i wdrażaniu rozwiązań niezwykle pomocna jest ocena zarówno zanieczyszczeń powietrza, jak i wpływu na zdrowie ludzi, jednocześnie pracując nad inwentaryzacje klimatu i gazów cieplarnianych.

Obejrzyj wideo tutaj:

Obraz bohatera © BigStock Images