C40 Miasta wzywają do działania w celu ochrony prawa człowieka do czystego powietrza - BreatheLife2030
Aktualizacje sieciowe / Nowy Jork, Stany Zjednoczone Ameryki / 2019-10-30

Miasta C40 wzywają do działania w celu ochrony prawa człowieka do czystego powietrza:

C40, sieć ponad megamiast 90 zaangażowanych w odważne działania klimatyczne, wzywa wszystkich do działania na rzecz ambitnych celów burmistrzów

Nowy Jork, Stany Zjednoczone Ameryki
Shape Utworzone przy użyciu szkicu.
Czas czytania: 2 minuty

W ramach przygotowań do Światowego Dnia Miast, C40 Cities, organizacja, która łączy 94 z najbardziej znanych miast świata, aby podjąć śmiałe działania klimatyczne na rzecz zdrowszej i bardziej zrównoważonej przyszłości, wydała list wzywający do ochrony czystego powietrza, które nazywane prawem człowieka.

Miasta, które łącznie reprezentują ponad X milionów mieszkańców 700 i jedną czwartą światowej gospodarki, są zaangażowane w realizację najbardziej ambitnych celów porozumienia paryskiego na szczeblu lokalnym, a także oczyszczając powietrze, którym oddychają ich obywatele.

Jednak organizacja przyznaje, że cele te są trudne i wzywa do natychmiastowego działania ze względu na zdrowie.

Oto ich list:

Drodzy Przyjaciele,

Zatruwa nas toksyczne zanieczyszczenie powietrza. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że ponad X milionów ludzi na całym świecie co roku traci życie, ponieważ oddycha brudnym powietrzem. Tylko w tym tygodniu nowe dane udostępnione przez C7 Oddychaj Londynem projekt ujawnił, że w drodze do szkoły dzieci są narażone na zanieczyszczenie powietrza, które jest pięć razy bardziej szkodliwe niż o każdej innej porze dnia. Te same emisje, które zatruwają powietrze, również przyczyniają się do globalnego kryzysu klimatycznego.

Nie możemy tego znieść. Czyste powietrze jest prawem człowieka i czas podjąć działania.

Właśnie dlatego burmistrzowie 35 z całego świata zarejestrowali się w Deklaracja miast C40 o czystym powietrzu. Zobowiązuje ich do wspólnej pracy, aby zapewnić, że ponad milionom 140 mieszkańców ich miast będzie miało czyste powietrze do oddychania.

W zeszłym tygodniu burmistrz Londynu Sadiq Khan był gospodarzem szczytu w sprawie czystego powietrza, w którym wzięli udział burmistrzowie, liderzy biznesu i eksperci w dziedzinie czystego powietrza, aby miasta spełniały wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące jakości powietrza.

Na całym świecie burmistrzowie rozumieją, co należy zrobić, aby zapewnić wszystkim czyste powietrze, ale wiedzą też, że nie mogą tego zrobić sami. C40 opublikował niedawno przewodnik o nazwie Mamy moc poruszania światem, który oferuje porady i wiedzę od burmistrzów 14, którzy już podejmują działania w celu oczyszczenia powietrza i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w swoich miastach poprzez zrównoważony transport.

Cele, które wyznaczają burmistrzowie, będą trudne do osiągnięcia. Pojazdy z benzyną i olejem napędowym nadal dominują na ulicach naszych miast i zatruwają powietrze, którym oddychamy. Zanieczyszczenia budynków, utylizacja odpadów i przemysł przyczyniają się do złej jakości powietrza w naszych miastach. Ale musimy działać teraz. Nasze zdrowie - i zdrowie naszych dzieci - wisi na włosku.

Dołącz do nas już teraz - ucz się od miast prowadzących działania na rzecz poprawy jakości powietrza dla ludzi na całym świecie.

Mark Watts
Dyrektor wykonawczy C40 Cities